- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 191000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 181000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Weight | 4.872 LB |
| EAN or UPC | 29176070747 |

