- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| I.D. | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 191000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 181000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Weight | 4.872 LB |
| EAN or UPC | 29176070747 |

