- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Weight | 4.817 LB |
| EAN or UPC | 29176028519 |

