- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 140 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 4.817 LB |
| EAN or UPC | 29176028519 |

