- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 222000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| O.D. | 150 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 70 mm |
| Dynamic Load Rating | 205000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 29176070259 |

