- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| O.D. | 150 mm |
| Dynamic Load Rating | 205000 N |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 70 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 222000 N |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 29176070259 |

