- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| I.D. | 70 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 5.969 LB |
| EAN or UPC | 29176033650 |

