- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| O.D. | 150 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 5.969 LB |
| EAN or UPC | 29176033650 |

