- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 263000 N |
| O.D. | 160 mm |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Weight | 7.341 LB |
| EAN or UPC | 29176070754 |

