- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 37 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 263000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| O.D. | 160 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Weight | 7.341 LB |
| EAN or UPC | 29176070754 |

