- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 160 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 189000 N |
| Dynamic Load Rating | 179000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Weight | 7.102 LB |
| EAN or UPC | 29176028526 |

