- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 179000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 189000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 7.102 LB |
| EAN or UPC | 29176028526 |

