- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 256000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 282000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 170 mm |
| Weight | 8.466 LB |
| EAN or UPC | 29176070624 |

