- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| I.D. | 80 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 282000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 256000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Weight | 8.466 LB |
| EAN or UPC | 29176070624 |

