- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| I.D. | 85 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 291000 N |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| O.D. | 180 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Weight | 10.406 LB |
| EAN or UPC | 29176070785 |

