- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| I.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 180 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Dynamic Load Rating | 291000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Weight | 10.406 LB |
| EAN or UPC | 29176070785 |

