- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 90 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 40 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 2.246 LB |
| EAN or UPC | 29176037283 |

