- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Weight | 2.246 LB |
| EAN or UPC | 29176037283 |

