- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Overrides | Locking Manual Override |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Coil Style | Junction Box |
| Installed Options | None |
| Cv Flow | 4.2 |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Operation | Electric |
| Port Size | 3/8 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Return Type | Spring |
| Spool Description | Normally Closed |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Port Type | NPT |
| Stations | N/A |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Solenoid | Single |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Series | N Series |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Wiring Options | None |
| Lights | No |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Body Size | 3/8 in |
| Weight | 6.0 LB |

