- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cv Flow | 4.2 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Port Size | 3/8 |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Lights | No |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Port Type | NPT |
| Spool Description | Normally Closed |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Installed Options | None |
| Body Size | 3/8 in |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Coil Style | Junction Box |
| Operation | Electric |
| Solenoid | Single |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Stations | N/A |
| Series | N Series |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Wiring Options | None |
| Return Type | Spring |
| Weight | 6.0 LB |

