- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Port Size | 3/8 |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Stations | N/A |
| Voltage Rating | 220 VAC, 50 Hz, 240 VAC, 60 Hz |
| Solenoid | Single |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Return Type | Spring |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Operation | Electric |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Body Size | 3/8 in |
| Lights | No |
| Spool Description | Normally Closed |
| Series | N Series |
| Coil Style | Junction Box |
| Port Type | NPT |
| Wiring Options | None |
| Installed Options | None |
| Cv Flow | 4.2 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Weight | 6.0 LB |

