- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Cv Flow | 4.2 |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Port Size | 3/8 |
| Wiring Options | None |
| Operation | Electric |
| Installed Options | None |
| Body Size | 3/8 in |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Actuator Type | Solenoid |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Voltage Rating | 220 VAC, 50 Hz, 240 VAC, 60 Hz |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Return Type | Spring |
| Solenoid | Single |
| Series | N Series |
| Lights | No |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Port Type | NPT |
| Coil Style | Junction Box |
| Spool Description | Normally Closed |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Stations | N/A |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Weight | 6.0 LB |

