- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Actuator Type | Solenoid |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Cv Flow | 4.2 |
| Operation | Electric |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Spool Description | Normally Closed |
| Installed Options | None |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Port Size | 3/8 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Wiring Options | None |
| Return Type | Spring |
| Series | N Series |
| Lights | Yes |
| Body Size | 3/8 in |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Solenoid | Single |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Stations | N/A |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Port Type | NPT |
| Weight | 6.0 LB |

