- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Port Type | NPT |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Lights | Yes |
| Return Type | Spring |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Cv Flow | 4.2 |
| Body Size | 3/8 in |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Actuator Type | Solenoid |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Port Size | 3/8 |
| Wiring Options | None |
| Operation | Electric |
| Stations | N/A |
| Series | N Series |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Installed Options | None |
| Spool Description | Normally Closed |
| Solenoid | Single |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Weight | 6.0 LB |

