- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 1/4 NPT Inlet
caution
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Series | N Series |
| Lights | No |
| Coil Style | Junction Box |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 125 psi |
| Stations | N/A |
| Spool Description | Normally Closed |
| Operation | Electric |
| Cv CYL to EXH | 26.9 |
| Cv IN to CYL | 23.3 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Port Type | NPT |
| Return Type | Spring |
| Port Size | 1 1/4 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Installed Options | None |
| Solenoid | Single |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Wiring Options | None |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Voltage Rating | 120 VAC, 60 Hz, 115 VAC, 60 Hz |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Cv Flow | 26.9 |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Weight | 12.5 LB |

