- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 1/4 NPT Inlet
caution
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
| Return Type | Spring |
| Voltage Rating | 120 VAC, 60 Hz, 115 VAC, 60 Hz |
| Stations | N/A |
| Port Size | 1 1/4 |
| Operation | Electric |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Cv IN to CYL | 23.3 |
| Spool Description | Normally Closed |
| Lights | No |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 125 psi |
| Cv CYL to EXH | 26.9 |
| Coil Style | Junction Box |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Port Type | NPT |
| Solenoid | Single |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Wiring Options | None |
| Cv Flow | 26.9 |
| Series | N Series |
| Actuator Type | Solenoid |
| Installed Options | None |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Weight | 12.5 LB |

