- Finished Steel Gear
- 20 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
| No. of Teeth | 40 |
| Length Through Bore | 0.88 in |
| Torque at 900 RPM | 71.2 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Bore Size | 0.625 in |
| Torque at 1800 RPM | 49.5 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 20 |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Origin | Finished Bore |
| Keyway | w/Setscrew |
| Torque at 200 RPM | 108 lb/in |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Torque at 300 RPM | 101 lb/in |
| Hub Dia. | 1.72 in |
| Torque at 1200 RPM | 62.1 lb/in |
| Outside Dia. | 2.1 in |
| Torque at 600 RPM | 83.5 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Weight | 0.701 LB |
| EAN or UPC | 781711460276 |

