- Reborable Cast Iron Gear
- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 70 Teeth
- 7" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Parallel shaft applications
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 2.13 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Torque at 600 RPM | 535 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 200 RPM | 942 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 7.2 in |
| No. of Teeth | 70 |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 792 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.875 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 6.371 LB |
| EAN or UPC | 781711103388 |

