- Reborable Steel Gear
- 6 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 3.333" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
| Bore Size | 1 in |
| Hub Dia. | 2.78 in |
| Torque at 300 RPM | 1640 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | 858 lb/in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Torque at 200 RPM | 1825 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 3.67 in |
| Torque at 900 RPM | 1020 lb/in |
| No. of Teeth | 20 |
| Material | Steel |
| Torque at 600 RPM | 1258 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 4.601 LB |
| EAN or UPC | 781711098424 |

