- 1 3/4" Center Distance
- 5:1 Ratio
- 140TC or 180C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left & Right Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Center Distance | 1 3/4 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Output Torque @ RPM | 350 in lb @ 1150 rpm, 432 in lb @ 1750 rpm |
| Box Length | 5 1/2 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 500 lb/in |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Ratio | 5:1 |
| Box Width | 5 1/32 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 3/4 x 4 1/2 |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Fan Cooled | No |
| Torque Out @ 1750 rpm | 432 in lb |
| Use With | 718 |
| Bolt Center | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Lubrication | None |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 350 in lb |
| Worm Position | Universal |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Bore Code | B7 |
| Box Height | 5 3/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 500 lb/in |
| Input HP @ RPM | 1.42 hp @ 1150 rpm, 2.55 hp @ 1750 rpm |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.38 in |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3.8125 in |
| Washdown Duty | No |
| Output (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.63 x 2.50 |
| Family Name | RF |
| Housing Material | Cast Iron |
| Motor HP | 2 hp |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Frame | 140TC, 180C |
| Shaft Assembly Code | H |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.0625 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 7.38 x 4.00 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Weight | 27.1 LB |
| EAN or UPC | 781711528709 |

