- Reborable Steel Gear
- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Parallel shaft applications
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 57 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 2.08 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Torque at 900 RPM | 40.3 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 35.1 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 61.3 lb/in |
| No. of Teeth | 48 |
| Diametral Pitch | 24 |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 600 RPM | 47.2 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 1800 RPM | 28 lb/in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.211 LB |
| EAN or UPC | 781711096482 |

