- Finished Steel Gear
- 20 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Origin | Finished Bore |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/Setscrew |
| Outside Dia. | 2.1 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 1800 RPM | 77 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 900 RPM | 111 lb/in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Hub Dia. | 1.72 in |
| Set Screw Size | 3/4 |
| Torque at 200 RPM | 168 lb/in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Torque at 300 RPM | 157 lb/in |
| No. of Teeth | 40 |
| Torque at 600 RPM | 130 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 96.6 lb/in |
| Weight | 0.751 LB |
| EAN or UPC | 781711461402 |

