- Reborable Cast Iron Gear
- 8 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 80 Teeth
- 10" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| No. of Teeth | 80 |
| Diametral Pitch | 8 |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 3 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 200 RPM | 2679 lb/in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 600 RPM | 1386 lb/in |
| Outside Dia. | 10.25 in |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Torque at 300 RPM | 2173 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 13.501 LB |
| EAN or UPC | 781711106846 |

