- Radial Shaft Seal
- 10 1/2 in Shaft Dia
- 12 in Housing Bore Diameter
- 1 in Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Family Name | Single Lip With Spring Shaft Seal |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 10.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 12 in |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 4.333 LB |
| EAN or UPC | 85311114479 |

