- Radial Shaft Seal
- 10 1/2 in Shaft Dia
- 12 in Housing Bore Diameter
- 1 in Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 10.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Bore Dia. | 12 in |
| Family Name | Single Lip With Spring Shaft Seal |
| Seal Design | Assembled Design |
| Weight | 4.333 LB |
| EAN or UPC | 85311114479 |

