- Radial Shaft Seal
- 15 7/8 in Shaft Dia
- 17 3/4 in Housing Bore Diameter
- 7/8 in Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 15.875 in |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS1 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 17 3/4 in |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Inch |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Family Name | Single Lip With Spring Shaft Seal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 6.003 LB |
| EAN or UPC | 85311127493 |

