- Radial Shaft Seal
- 15 7/8 in Shaft Dia
- 17 3/4 in Housing Bore Diameter
- 7/8 in Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 15.875 in |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 17 3/4 in |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Family Name | Single Lip With Spring Shaft Seal |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 6.003 LB |
| EAN or UPC | 85311127493 |

