- 460 mm Shaft Diameter
- 500 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
- Nitrile
- Type HDS1
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 500 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 460 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 4.255 LB |
| EAN or UPC | 85311131285 |

