- 460 mm Shaft Diameter
- 500 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
- Nitrile
- Type HDS1
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 460 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 500 mm |
| Weight | 4.255 LB |
| EAN or UPC | 85311131285 |

