- 1200 mm Shaft Diameter
- 1264 mm Housing Bore Diameter
- 22.200 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 1200 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 1264 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 20.85 LB |
| EAN or UPC | 85311150644 |

