- 1200 mm Shaft Diameter
- 1264 mm Housing Bore Diameter
- 22.200 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 1200 mm |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 1264 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Weight | 20.85 LB |
| EAN or UPC | 85311150644 |

