- 510 mm Shaft Diameter
- 560 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS1
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 510 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 560 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Weight | 9.737 LB |
| EAN or UPC | 85311172349 |

