- 510 mm Shaft Diameter
- 560 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS1
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 510 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 560 mm |
| Weight | 9.737 LB |
| EAN or UPC | 85311172349 |

