- 55 mm Shaft Diameter
- 75 mm Housing Bore Diameter
- 5.500 mm Width
- Nitrile
- Type MVR1
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | MVR1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 75 mm |
| Shaft Dia. | 55 mm |
| Seal Application | Extremely Contaminated |
| Lip Style | Axial |
| Surface Speed [Nom] | 2,300 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 0 psi |
| Lip Type | Single Lip w/o Spring |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | None |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Weight | 0.079 LB |
| EAN or UPC | 85311258081 |

