- 55 mm Shaft Diameter
- 75 mm Housing Bore Diameter
- 5.500 mm Width
- Nitrile
- Type MVR1
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Shaft Dia. | 55 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 75 mm |
| Surface Speed [Nom] | 2,300 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | Extremely Contaminated |
| Pressure | 0 psi |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/o Spring |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Style | Axial |
| Spring Material | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | MVR1 |
| Weight | 0.079 LB |
| EAN or UPC | 85311258081 |

