- 01 Series Pillow Block
- 1 7/16" Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bearing Design | Expansion |
| Series | 01 Series |
| Bolt Size | 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Axial Load | 720 lbf |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.75 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Pedestal | P 01 |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Base Length | 9 in |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Base Height | 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Weight | 11.682 LB |
| EAN or UPC | 7316576849503 |

