- 01 Series Pillow Block
- 1 7/16" Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Base Height | 7/8 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Base Length | 9 in |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Pedestal | P 01 |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.75 |
| Axial Load | 720 lbf |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Bearing Design | Expansion |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Series | 01 Series |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Weight | 11.682 LB |
| EAN or UPC | 7316576849503 |

