- 01 Series Pillow Block
- 1 7/16" Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Material | Cast Iron |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 9 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Pedestal | P 01 |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Series | 01 Series |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Base Height | 7/8 in |
| Axial Load | 720 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Weight | 11.726 LB |
| EAN or UPC | 7316576849510 |

