- 01 Series Pillow Block
- 1 7/16" Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Axial Load | 720 lbf |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Base Height | 7/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6 3/4 in |
| Pedestal | P 01 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Series | 01 Series |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Length | 9 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 11.726 LB |
| EAN or UPC | 7316576849510 |

