- 01 Series Pillow Block
- 1 1/2" Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Electrical machinery
- Mechanical handling
- Conveyors
- Paper manufacturing
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Base Height | 7/8 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.75 |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Series | 01 Series |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Base Length | 9 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Axial Load | 720 lbf |
| Pedestal | P 01 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 11.638 LB |
| EAN or UPC | 7316579323307 |

